wtorek, 15 listopada 2011

Jak zrobić ramkę za pomocą dziurkacza brzegowego?

Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować jak zrobić ramkę mając jedynie dziurkacz brzegowy. Pomysł powstał przy robieniu kartki ślubnej.

Przedstawię Wam też kilka innych ciekawych sposobów, dzięki którym, mając jedynie taki dziurkacz, można na różne sposoby ozdobić kartkę.

Nie mam zbyt wielu dziurkaczy brzegowych, jednak sądzę, że do wykonania kartki nadaje się każdy dziurkacz z powtarzalnym wzorem, a dokładniej każdy którym można dziurkować dwa razy w tym samym miejscu bez uszkodzenia wzoru. Jak zobaczycie poniżej, z dwóch użytych dziurkaczy, ten drugi nie nadaje się zupełnie do wykonania ramki.


Potrzebujemy: 
 • kartkę ozdobną, którą przeznaczymy na ramkę,
 • linijkę lub ekierkę,
 • dziurkacz brzegowy,
 • ołówek,
 • nożyczki,
 • małą tekturową kartkę.


Na małej tekturce wykonujemy dziurkaczem brzegowym wzór - będzie to nasza "próbka", która ułatwi nam dalszą pracę. Zwróćcie uwagę na to, żeby krawędź kartki nie odstawała od wewnętrznej krawędzi dziurkacza w trakcie robienia wzoru.
Ozdabianie dwóch brzegów


Zacznijmy od ozdobienia wzorem dwóch dowolnych prostopadłych brzegów kartki.

 1. Tekturkę "próbkę" przykładamy do brzegu kartki. Najlepszym sposobem jest przyłożyć "próbkę" do fabrycznego (nie wyciętego) brzegu, zapewni nam to idealny kąt prosty i ułatwi zrobienie dwóch brzegów (zdj. 3).
 2. Zaznaczamy ołówkiem dwa skrajne punkty wzoru, które znajdują się w tej samej odległości od górnej krawędzi tekturki. W moim przypadku, są to dwie skrajne dziurki (zdj.3).


 3. Następnie przykładamy tekturkę do drugiego brzegu, w tym samym rogu kartki. Znów zaznaczamy ołówkiem początek i koniec wzoru.
 4. Przez zaznaczone początki i końce wzoru prowadzimy linie proste, które powinny być równoległe do krawędzi kartki. W punkcie przecięcia się tych linii znajdzie się właściwy skrajny punkt początkowy wzoru, od którego powinniśmy zacząć dziurkowanie w obu kierunkach (rys. 4). 


 5. Dziurkacz brzegowy przykładamy do naszej kartki tak, żeby przecięcie dwóch prostopadłych linii znalazło się w środku punktu początkowego wzoru, natomiast punkt końcowy musi znajdować się na przedłużeniu którejś z linii równoległych do krawędzi kartki. Linia ta powinna być możliwie jak najdokładniej na środku wzoru. Cały ten wzór robimy "w powietrzu" - trzymając dziurkacz i nie opierając go na stole / biurku (rys. 5 i 6).  6. Kolejną część brzegu robimy w sposób następujący: przesuwamy dziurkacz wzdłuż brzegu i kolejną część rozpoczynamy w ostatnim otworze - elemencie wzoru. Nowy wzór powinien nakładać się na ostatni otwór (ostatnią dziurkę) z wcześniejszego dziurkowania (zdj. 7).


 7. Drugi brzeg wykonujemy w sposób analogiczny. Przecięcie linii wyznaczyło nam początek dwóch brzegów. Dodatkowo mając fabryczne brzegi kartki (lub idealnie proste) możemy bez problemów przesuwać dziurkacz wzdłuż brzegu i zrobimy idealnie prosty wzór.

Jeżeli komuś wystarczą dwa ozdobione brzegi, to może w tym momencie skończyć.


Ozdabianie pozostałych dwóch krawędzi kartki

Mamy gotowe już dwa brzegi naszej ramki. Wykonanie dwóch pozostałych jest trochę trudniejsze, gdyż wymaga większej dokładności. Musimy wyznaczyć sobie miejsce rozpoczęcia dziurkowania pozostałych brzegów ( w przypadku mojej ramki jest to jedno kółeczko).

 1. Przykładamy na końcu poprzednio wykonanego wzoru naszą kartkę „próbkę” i zaznaczamy koniec tego wzoru ja na rys 8 (należy pamiętać, żeby „próbkę” przyłożyć w kierunku w którym będziemy dziurkować) . Podobnie jak poprzednio rysujemy linię prostą, która będzie przechodziła przez środek początkowych i końcowych elementów wzoru. Dodatkowo przykładając „próbkę” możemy zobaczyć, czy trzeba będzie odciąć część kartki w celu swobodnego operowania dziurkaczem (zdj. 9). 2. Gdy wyznaczymy już początek kolejnego brzegu przeprowadzamy prostą linię przechodzącą, przez środek pierwszego elementu wzoru, wzdłuż której dziurkujemy podobnie jak opisałam wcześniej. W tym wypadku należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu, czy linia jest prosta (przypominam o tym, bo ja niestety mam z tym czasami problemy - zdj. 10) oraz należy wziąć po uwagę kilka istotnych spraw:
  • Co zamierzamy umieścić w ramce? Ja robię ramki głównie do haftów matematycznych, więc przed rozpoczęciem robienia tych elementów zawsze sprawdzam czy pozostanie mi wystarczająco wolnego miejsca, aby umieścić mój wzór.
  • Czy wyznaczając koniec naszej ramki w danym miejscu, będzie miejsce na utworzenie równego i dokładnego wzoru?
  • Czy w żadnym miejscu nie zabraknie nam miejsca na operowanie dziurkaczem, a kartka nie okaże się zbyt mała?
  • Czy nie jest wymagane skrócenie kartki, żeby móc operować dziurkaczem w wyznaczonym miejscu?Innym sposobem na zrobienie ramki jest przesunięcie wzoru w połowę wzoru. Dziurkujemy jakby drugi raz nie tyle koniec wzoru, a połowę wzoru (powinny nam w tym pomóc wzory prowadzące w dziurkaczu - zdj. 12 i 13). Dzięki temu, że przesuwamy kartkę jedynie o pół wzoru możemy wykonać ją trzymając dziurkacz na stole. Należy pamiętać, że wzór na rogach kartki wykonujemy tak jak w opisałam na początku.
Możecie zobaczyć czym różnią się oba wykonania ramki. Na dolnej kartce mamy nieustannie ten sam wzór (w tym przypadku są to dwa kółka, serce, dwa kółka), a na górnej  powtarzamy cały wzór (1 kółko, serce, 2 kółka, serce, 1 kółko).
Ozdabianie rogów dziurkaczem brzegowym

Większość dziurkaczy brzegowych może posłużyć również do wykonania ozdobnych rogów kartki. Jeżeli tylko wzór na to pozwala można wsunąć róg kartki w odwrócony dziurkacz i ustawić go tak, żeby powstał symetryczny wzór na rogu kartki (zdj. 16 i 17).
Nawet jeśli mamy dziurkacz brzegowy, którym nie można wykonać ramki. Można wykonać nim ozdobne rogi. W sposób opisany powyżej, lub nakładając wzór wzdłuż krawędzi. Jak widać poniżej mój drugi dziurkacz nie nadaje się do zrobienia ramki, wzoru nie da się powtórzyć, w związku z tym wybrałam element wzoru który najlepiej będzie wyglądał na rogu kartki (gwiazdka) i użyłam dziurkacza wzdłuż dwóch krawędzi kartki, biorąc za punkt wspólny gwiazdkę (zdj. 18, 19 i 20).

Mam nadzieję, że udało mi się to dobrze wytłumaczyć. Jeśli skorzystacie z któregoś ze sposobów dajcie znać, z chęcią obejrzę Wasze prace. W przypadku wątpliwości proszę o pytania w komentarzach lub na maila postaram się pomóc.

Dziękuję za odwiedziny i komentarze.

4 komentarze:

 1. No to teraz iść do Biedronki i kupić taki dziurkacz :P

  Ozdobienie pomysłowe a robi piorunujące wrażenie *_*

  OdpowiedzUsuń
 2. przy tym drugim dziurkaczu (z gwiazdką) też przecież można kontynuować wzdłuż brzegów. Takim samym sposobem. W końcu najważniejsze jest, że rogi są ładne wykończone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że można, w końcu do tego pierwotnie służy. Jednak nie mając dużego aresnału dziurkaczy można wykombinować coś innego :)

   Usuń
  2. Bardzo ladna praca😊

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...